FDA wydało ostrzeżenie dotyczące pomp insulinowych Medtronic- MiniMed, po tym jak firma poinformowala o potencjalnym ryzyku hakerskim sprzętu tego producenta.
Ryzyko dotyczy pomp: MiniMed 508 oraz MiniMed Paradigm.
FDA zarekomendowało, żeby pacjenci używajacy tego rodzaju pomp insulinowych zamieniali je na inne modele z lepszą ochroną danych.
Skoro nie wiadomo ilu i których pacjentów dotyczyć może ta sytuacja, należy założyć, że niebezpieczeństwo jest wysokie.
Słaby punkt cyberbezpieczeństwa zidentyfikowany w urządzeniach oznacza, że ktoś inny niż pacjent czy lekarz prowadzący może połączyć się poprzez WiFi ze znajdującą się w pobliżu pompą MiniMed i zmienić ustawienia.
To może spowodować podanie pacjentowi zbyt wysokich dawek insuliny prowadzących do hipoglikemii lub zatrzymać podawanie insuliny prowadząc do hiperglikemii lub cukrzycowej kwasicy ketonowej.
Medtronic zidentyfikował 4000 pacjentów w USA, którzy potencjalnie używają te pompy insulinowe i współpracują z dystrybutorami w celu identyfikacji pozostałych pacjentów.
Medtronic zastępuje powyższe pompy innymi bezpiecznymi w zakresie cyberbezpieczeństwa i rozsyła informacje do pacjentów wyjaśniając całą sytuację.
Medtronic intensywnie współpracuje z FDA, fachowcami w zakresie cyberbezpieczeństwa, innymi agencjami rządowymi, aby jak najszybciej wdrożyć stosowne rozwiązania.